آگوست 21, 2015

واکسن "روتا ويروس "به ميزان 95 درصد اسهال کودکان را کاهش مي دهد

sozan
تهران – عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت : تزريق واکسن “روتا ويروس ” در کودکان زير پنج سال به ميزان 95 درصد اسهال کودکان را کاهش مي دهد .

 

دکتر” آناهيتا سنائي ” روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: به رغم وضعيت بهداشت جهاني حدود 11 ميليون کودک ساليانه قبل از پنج سالگي مي ميرند که حداقل يک چهارم از اين مرگ و ميرها با تزريق واکسن قابل پيشگيري است .
وي ادامه داد: بيش از 100 ميليون کودک در سال وارد پروسه ايمن سازي مي شوند با اين حال حدود 20درصد از اين کودکان يعني حدود 24 ميليون نفر نمي توانند واکسيناسيون خود را در سال اول کامل کنند .
فوق تخصص عفوني کودکان خاطرنشان کرد : تزريق واکسن ” روتا ويروس ” براي کودکان دچار اسهال شديد بسيار موثر است و بسياري از کشورهاي پيشرفته نيز از اين واکسن براي پيشگيري از اين بيماري استفاده مي کنند .
سنايي اظهار داشت :پنوموکوک نيز يکي از شايع ترين ميکروبهايي است که منجر به عفونت هاي خون ، ريه ، اسخوان و مننژيت در ميان کودکان پنج تا شش سال مي شود . اين در حالي است که در صورت استفاده از واکسن پنوموکوک حدود 40 درصد از ميزان کودکات بستري در بيمارستانها به دليل پنوموي کاسته مي شود .
وي خاطر نشان کرد : هر ساله حدود 700 هزار مرگ ناشي از پنوموکوک و حدود 500 هزار مرگ ناشي از روتا ويروس در گروه سني کودکان زير پنج سال رخ مي دهد .
سنايي همچنين به ويروس پاپيلوماي انساني اشاره کرد و گفت : اين ويروس در زنان منجر به سرطان دهانه رحم مي شود و تزريق واکسن 98 درصد از سرطان رحم را در زنان کاهش مي دهد. هم اکنون در بسياري از کشورهاي جهان اين واکسن به دختران نوجوان 15 تا 16 سال تزريق مي شود و اين امر در پيشگيري از بيماري بسيار موثر بوده است .
وي افزود : در حال حاضر تهيه بيش از 80 واکسن به مراحل آخر تحقيقاتي خود رسيده است که حدود 30 مورد از آنها در پيشگيري از بيماري هايي که در حال حاضر براي آنها واکسني وجود ندارد. موثر هستند .
وي گفت : در صورت استفاده از واکسن عليه 14 نوع بيماري همچون ‌ديفتري ، سياه سرفه ، کزاز ،‌سرخک ، پوليو ، سل ،‌هپاتيت بي ، سرخجه ، منگوکوک ،‌پنوموکوک ،‌روتا ويروس و (در صورت لزوم انسفاليت ژاپني و تب زرد ) در 90 درصد کودکان زير پنج سال مي توان ساليانه از حداقل دو ميليون مرگ ومير در اين گروه سني پيشگيري کرد .
سنايي خاطرنشان کرد : نخستين سمينار” واکسن هاي جديد ، گامي فراتر به سوي جامعه ” از 29 تا 31 خرداد ماه امسال در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي برگزار مي شود.

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


2 + 6 =