آگوست 22, 2014

واکسن "روتا ويروس "به ميزان 95 درصد اسهال کودکان را کاهش مي دهد

sozan
تهران – عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت : تزریق واکسن “روتا ویروس ” در کودکان زیر پنج سال به میزان ۹۵ درصد اسهال کودکان را کاهش می دهد .

 

دکتر” آناهیتا سنائی ” روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: به رغم وضعیت بهداشت جهانی حدود ۱۱ میلیون کودک سالیانه قبل از پنج سالگی می میرند که حداقل یک چهارم از این مرگ و میرها با تزریق واکسن قابل پیشگیری است .
وی ادامه داد: بیش از ۱۰۰ میلیون کودک در سال وارد پروسه ایمن سازی می شوند با این حال حدود ۲۰درصد از این کودکان یعنی حدود ۲۴ میلیون نفر نمی توانند واکسیناسیون خود را در سال اول کامل کنند .
فوق تخصص عفونی کودکان خاطرنشان کرد : تزریق واکسن ” روتا ویروس ” برای کودکان دچار اسهال شدید بسیار موثر است و بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز از این واکسن برای پیشگیری از این بیماری استفاده می کنند .
سنایی اظهار داشت :پنوموکوک نیز یکی از شایع ترین میکروبهایی است که منجر به عفونت های خون ، ریه ، اسخوان و مننژیت در میان کودکان پنج تا شش سال می شود . این در حالی است که در صورت استفاده از واکسن پنوموکوک حدود ۴۰ درصد از میزان کودکات بستری در بیمارستانها به دلیل پنوموی کاسته می شود .
وی خاطر نشان کرد : هر ساله حدود ۷۰۰ هزار مرگ ناشی از پنوموکوک و حدود ۵۰۰ هزار مرگ ناشی از روتا ویروس در گروه سنی کودکان زیر پنج سال رخ می دهد .
سنایی همچنین به ویروس پاپیلومای انسانی اشاره کرد و گفت : این ویروس در زنان منجر به سرطان دهانه رحم می شود و تزریق واکسن ۹۸ درصد از سرطان رحم را در زنان کاهش می دهد. هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان این واکسن به دختران نوجوان ۱۵ تا ۱۶ سال تزریق می شود و این امر در پیشگیری از بیماری بسیار موثر بوده است .
وی افزود : در حال حاضر تهیه بیش از ۸۰ واکسن به مراحل آخر تحقیقاتی خود رسیده است که حدود ۳۰ مورد از آنها در پیشگیری از بیماری هایی که در حال حاضر برای آنها واکسنی وجود ندارد. موثر هستند .
وی گفت : در صورت استفاده از واکسن علیه ۱۴ نوع بیماری همچون ‌دیفتری ، سیاه سرفه ، کزاز ،‌سرخک ، پولیو ، سل ،‌هپاتیت بی ، سرخجه ، منگوکوک ،‌پنوموکوک ،‌روتا ویروس و (در صورت لزوم انسفالیت ژاپنی و تب زرد ) در ۹۰ درصد کودکان زیر پنج سال می توان سالیانه از حداقل دو میلیون مرگ ومیر در این گروه سنی پیشگیری کرد .
سنایی خاطرنشان کرد : نخستین سمینار” واکسن های جدید ، گامی فراتر به سوی جامعه ” از ۲۹ تا ۳۱ خرداد ماه امسال در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


6 + = 13