آگوست 21, 2015

مشكلات تنفسی نوزادان متولد شده به روش سزارین بیشتر است

janin

تهران – رییس مركز تحقیقات سلامت زنان دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت: ‌احتمال افزایش بروز مشكلات تنفسی نوزادان در زایمان به روش سزارین بسیار بیشتر از زایمان به روش طبیعی است.

 

به گزارش گروه علمی ایرنا به نقل از دانشگاه علوم پزشكی مشهد، دكتر نیره خادم افزود: سزارین یك جراحی بزرگ است كه با شكافتن پوست روی شكم، عضلات زیر آن و جدار رحم همراه است.

وی اظهار داشت :احتمال بروز صدمات جنینی مانند شكستگی جمجمه جنین یا سایر استخوانها و فلج بازو ، افزایش میزان مرگ و میر شیر خواران نیز نسبت به زایمان طبیعی ، افزایش دو برابری خونریزی در سزارین ، خطر عفونت در بخیه ها ، خطرات ناشی از بیهوشی و احتمال خطر پارگی رحم به علت باز شدن بخیه ها در بارداری های بعدی از دیگر عوارض زایمان به روش سزارین به شمار می رود.

خادم اضافه كرد : بر اساس تحقیقات انجام شده اختلالات خلقی مادر همچون افسردگی،سرزنش خود و احساس گناه در این مادران بیشتر از مادری است كه زایمان طبیعی داشته است.

وی خاطر نشان كرد :احتمال بروز عوارض داروهای بیهوشی برای جنین ، احتمال چسبیدن جفت به محل بخیه های رحم در حاملگی های بعدی ، بیشتر بودن طول مدت بستری در بیمارستان در مادران سزارین ،هزینه های مالی بیشتر و افزایش عفونت های ادراری در سزارین بعلت ضربه و صدمه به سیستم ادراری در حین عمل از دیگر عوارض استفاده از روش سزارین به شمار می رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت : دردهای شكمی بعلت نفخ شكم،انسداد روده بدلیل چسبندگی ناشی از جراحی و باز شدن محل برش جراحی در حاملگی های بعدی هم ‌عوارضی است كه بعد از گذشت چند هفته ، چند ماه و یا حتی چندسال بعد از سزارین دیده شود.

رئیس مركز تحقیقات سلامت زنان دانشگاه علوم پزشكی مشهد خاطر نشان كرد :با توجه به عوارض زیاد سزارین ،‌ این روش تنها زمانی كاربرد دارد كه زایمان طبیعی برای مادر و جنین با خطر همراه باشد در غیر این صورت مادر می تواند یك زایمان كاملا طبیعی و ایمن داشته باشد.

وی درمورد مزایای استفاده از روش زایمان طبیعی گفت :‌از نظر اقتصادی زایمان طبیعی به نفع مادر،بیمارستان و جامعه است و مادرانیكه زایمان طبیعی داشته اند میتوانند شیردهی زودرسی برای نوزادشان داشته باشند.

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


8 + = 17