سپتامبر 28, 2015

شایعترین بیماری عفونی در جهان عفونت های تنفسی است

tanafos-halgh

تهران – دبیر علمی هفتمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال گفت : شایعترین بیماری عفونی در جهان عفونت های تنفسی است كه در افراد بالغ و كودكان تنفسی به ویژه در فصل پاییز و زمستان بروز می كند .

به گزارش ایرنا ، دكتر علی اكبر رهبری منش امروز در نشست هفتمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال در جمع خبرنگاران افزود : عفونت های تنفسی در اطفال از شایعترین بیماری هایی است كه با تجویز و مصرف نابجای آنتی بیوتیك ایجاد و موجب مقاومت میكروبی در بیماران می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر با آزمایشات و تحقیقاتی كه انجام شده است ، آنتی بیوتیك پنی سیلین در 3 تا 4 میكروب می تواند تاثیرگذار باشد و در سایر میكروب ها مقاومت دارویی ایجاد شده است .

رهبری منش اظهار داشت : میكروب موجود زنده ای است كه اگر با آن مقابله شود بیكار نمی ماند و برای حفظ و بقای خود تغییراتی ایجاد می كند و آنتی بیوتیك را بی اثرمی سازد .

وی اضافه كرد :تهدید جهانی بیولوژیك (ایدز)، تهدید بیو تروریست ( سیاه زخم ) و تهدید مقاومت میكروبی سه مساله بیولوژیكی است كه تهدیدی جهانی نامیده می شود.

رهبری منش گفت : اهمیت مقاومت میكروبی تا آنجا پیش رفته كه سازمان بهداشت جهانی سال 2011 را سال جهانی مقاومت میكروبی نامیده است .

وی اظهار داشت : اتحادیه اروپا از سال 1998 روزی را به نام روز جهانی آنتی بیوتیك (روز ملی اطلاع رسانی آنتی بیوتیك ) گذاشته است كه در این روز اطلاع رسانی وآگاهی بخشی خطرات مصرف غیر منطقی آنتی بیوتیك صورت می گیرد.

دبیر علمی همایش سالانه انجمن عفونی اطفال گفت : ادبیات عفونی در جهان تغییر كرده است و جهان داروهایی جدیدی ساخته شده كه كا ر درمان را سخت تر كرده و هرینه های درمانی را بسیار بالا برده است .

رهبری منش افزود : در شرایط كنونی جهان مقابله بین انسان و میكروب در طبیعت باید با احتیاط پیش برود و مصرف آنتی بیوتیك برای مقابله با میكروب ها باید با احتیاط صورت گیرد .

وی با اشاره به اینكه اپیدمی و مقاومت در جهان به عنوان مقوله ای مهم مطرح است ادامه داد: در كشورهای آفریقای جنوبی ، اسپانیا ، مجارستان و نیم كره شمالی و نیم كره جنوبی پدیده اپیدمی و مقاومت میكروبی بیشتر است .

رهبری منش اضافه كرد :آموزش صحیح مصرف آنتی بیوتیك در سطوح مختلف جامعه ، نظارت مستمر بر مصرف آنتی بیوتیك ورصد كردن آنتی بیوتیك در جامعه و استفاده از واكسن ها از راههای مقابله با مقاومت میكروبی است .

وی با اشاره به اینكه مصرف آسپرین در مبتلایان به بیماری آنفولانزا باعث بیماری خطر ناك می شود گفت : مصرف آسپرین دراین افراد منجر به ایجاد بیماری ‘سندرم ری ‘می شود كه بسیار خطرناك و كشنده است .

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


2 + 7 =