جولای 25, 2014

شایعترین بیماری عفونی در جهان عفونت های تنفسی است

tanafos-halgh

تهران – دبیر علمی هفتمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال گفت : شایعترین بیماری عفونی در جهان عفونت های تنفسی است که در افراد بالغ و کودکان تنفسی به ویژه در فصل پاییز و زمستان بروز می کند .

به گزارش ایرنا ، دکتر علی اکبر رهبری منش امروز در نشست هفتمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال در جمع خبرنگاران افزود : عفونت های تنفسی در اطفال از شایعترین بیماری هایی است که با تجویز و مصرف نابجای آنتی بیوتیک ایجاد و موجب مقاومت میکروبی در بیماران می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر با آزمایشات و تحقیقاتی که انجام شده است ، آنتی بیوتیک پنی سیلین در ۳ تا ۴ میکروب می تواند تاثیرگذار باشد و در سایر میکروب ها مقاومت دارویی ایجاد شده است .

رهبری منش اظهار داشت : میکروب موجود زنده ای است که اگر با آن مقابله شود بیکار نمی ماند و برای حفظ و بقای خود تغییراتی ایجاد می کند و آنتی بیوتیک را بی اثرمی سازد .

وی اضافه کرد :تهدید جهانی بیولوژیک (ایدز)، تهدید بیو تروریست ( سیاه زخم ) و تهدید مقاومت میکروبی سه مساله بیولوژیکی است که تهدیدی جهانی نامیده می شود.

رهبری منش گفت : اهمیت مقاومت میکروبی تا آنجا پیش رفته که سازمان بهداشت جهانی سال ۲۰۱۱ را سال جهانی مقاومت میکروبی نامیده است .

وی اظهار داشت : اتحادیه اروپا از سال ۱۹۹۸ روزی را به نام روز جهانی آنتی بیوتیک (روز ملی اطلاع رسانی آنتی بیوتیک ) گذاشته است که در این روز اطلاع رسانی وآگاهی بخشی خطرات مصرف غیر منطقی آنتی بیوتیک صورت می گیرد.

دبیر علمی همایش سالانه انجمن عفونی اطفال گفت : ادبیات عفونی در جهان تغییر کرده است و جهان داروهایی جدیدی ساخته شده که کا ر درمان را سخت تر کرده و هرینه های درمانی را بسیار بالا برده است .

رهبری منش افزود : در شرایط کنونی جهان مقابله بین انسان و میکروب در طبیعت باید با احتیاط پیش برود و مصرف آنتی بیوتیک برای مقابله با میکروب ها باید با احتیاط صورت گیرد .

وی با اشاره به اینکه اپیدمی و مقاومت در جهان به عنوان مقوله ای مهم مطرح است ادامه داد: در کشورهای آفریقای جنوبی ، اسپانیا ، مجارستان و نیم کره شمالی و نیم کره جنوبی پدیده اپیدمی و مقاومت میکروبی بیشتر است .

رهبری منش اضافه کرد :آموزش صحیح مصرف آنتی بیوتیک در سطوح مختلف جامعه ، نظارت مستمر بر مصرف آنتی بیوتیک ورصد کردن آنتی بیوتیک در جامعه و استفاده از واکسن ها از راههای مقابله با مقاومت میکروبی است .

وی با اشاره به اینکه مصرف آسپرین در مبتلایان به بیماری آنفولانزا باعث بیماری خطر ناک می شود گفت : مصرف آسپرین دراین افراد منجر به ایجاد بیماری ‘سندرم ری ‘می شود که بسیار خطرناک و کشنده است .

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


2 + 6 =