Print Friendly
شایعترین بیماری عفونی در جهان عفونت های تنفسی است - بزرگترین پورتال دانشجویان پزشکی کشور

آوریل 20, 2014

شایعترین بیماری عفونی در جهان عفونت های تنفسی است

tanafos-halgh

تهران – دبیر علمی هفتمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال گفت : شایعترین بیماری عفونی در جهان عفونت های تنفسی است که در افراد بالغ و کودکان تنفسی به ویژه در فصل پاییز و زمستان بروز می کند .

به گزارش ایرنا ، دکتر علی اکبر رهبری منش امروز در نشست هفتمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال در جمع خبرنگاران افزود : عفونت های تنفسی در اطفال از شایعترین بیماری هایی است که با تجویز و مصرف نابجای آنتی بیوتیک ایجاد و موجب مقاومت میکروبی در بیماران می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر با آزمایشات و تحقیقاتی که انجام شده است ، آنتی بیوتیک پنی سیلین در ۳ تا ۴ میکروب می تواند تاثیرگذار باشد و در سایر میکروب ها مقاومت دارویی ایجاد شده است .

رهبری منش اظهار داشت : میکروب موجود زنده ای است که اگر با آن مقابله شود بیکار نمی ماند و برای حفظ و بقای خود تغییراتی ایجاد می کند و آنتی بیوتیک را بی اثرمی سازد .

وی اضافه کرد :تهدید جهانی بیولوژیک (ایدز)، تهدید بیو تروریست ( سیاه زخم ) و تهدید مقاومت میکروبی سه مساله بیولوژیکی است که تهدیدی جهانی نامیده می شود.

رهبری منش گفت : اهمیت مقاومت میکروبی تا آنجا پیش رفته که سازمان بهداشت جهانی سال ۲۰۱۱ را سال جهانی مقاومت میکروبی نامیده است .

وی اظهار داشت : اتحادیه اروپا از سال ۱۹۹۸ روزی را به نام روز جهانی آنتی بیوتیک (روز ملی اطلاع رسانی آنتی بیوتیک ) گذاشته است که در این روز اطلاع رسانی وآگاهی بخشی خطرات مصرف غیر منطقی آنتی بیوتیک صورت می گیرد.

دبیر علمی همایش سالانه انجمن عفونی اطفال گفت : ادبیات عفونی در جهان تغییر کرده است و جهان داروهایی جدیدی ساخته شده که کا ر درمان را سخت تر کرده و هرینه های درمانی را بسیار بالا برده است .

رهبری منش افزود : در شرایط کنونی جهان مقابله بین انسان و میکروب در طبیعت باید با احتیاط پیش برود و مصرف آنتی بیوتیک برای مقابله با میکروب ها باید با احتیاط صورت گیرد .

وی با اشاره به اینکه اپیدمی و مقاومت در جهان به عنوان مقوله ای مهم مطرح است ادامه داد: در کشورهای آفریقای جنوبی ، اسپانیا ، مجارستان و نیم کره شمالی و نیم کره جنوبی پدیده اپیدمی و مقاومت میکروبی بیشتر است .

رهبری منش اضافه کرد :آموزش صحیح مصرف آنتی بیوتیک در سطوح مختلف جامعه ، نظارت مستمر بر مصرف آنتی بیوتیک ورصد کردن آنتی بیوتیک در جامعه و استفاده از واکسن ها از راههای مقابله با مقاومت میکروبی است .

وی با اشاره به اینکه مصرف آسپرین در مبتلایان به بیماری آنفولانزا باعث بیماری خطر ناک می شود گفت : مصرف آسپرین دراین افراد منجر به ایجاد بیماری ‘سندرم ری ‘می شود که بسیار خطرناک و کشنده است .

scienefa

scienefa

با سلام به خوانندگان این مطلب امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشه با نمره یا نظر دادن به این مطلب ما را در هر چه بهتر شدن مطالب سایت و توجه به سلیقه ی خوانندگان کمک کنید با تشکر مدیریت سایت
Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


9 + = 14