جولای 25, 2014

ساخت نوع پیشرفته دستگاه تولید امواج فراصوت پرتوان برای درمان برخی بیماریها

amir kabir
تهران- نوع پیشرفته دستگاه جراحی هایفو (HIFU) در دانشگاه صنعتی امیر کبیر با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، برای استفاده از امواج فراصوت پر توان در درمان برخی بیماریها ساخته می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر جهانگیر توکلی پژوهشگر طرح و استاد دانشگاه رایرسون کانادا دستگاه طراحی شده را در مقایسه با نمونه های موجود کارآتر، دقیق تر و ایمن تر ذکر کرد و گفت: با توجه به تجربه بیست ساله در مراکز علمی و صنعتی در مورد این سامانه ها، نقاط ضعف و قوت آنها را به دست آورده ام و بر این اساس قرار است نمونه پیشرفته ای در ایران ساخته شود.
وی افزود: طراحی جدید ساده تر و ارزانتر است در حالی که کارآیی آن اگر از نمونه های کنونی بیشتر نباشد،‌ کمتر نیست.
توکلی دستاورد مهم این طرح را انتقال این فناوری پیشرفته پزشکی به کشور ذکر کرد و گفت: سامانه ‘هایفو’ دارای ظرفیت کاربرد در جراحی های مختلف غیرتهاجمی است.
وی افزود: اهداف ساخت نسل اول این دستگاه در کشور استفاده در جراحی‌های عمومی برای توقف خونریزی تا عمق ۱۵ سانتیمتری بدن سوزاندن غده های سرطانی یا بافت های غیرسرطانی اعضایی مانند سینه و کبد و نیز جراحی‌های زیبایی بدن و صورت تعریف شده است.
پژوهشگر طرح، با اشاره به قرارداد انتقال فناوری این دستگاه ها با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: در قالب این قرارداد‌ نمونه‌ای تجربی برای کاربردهای عمومی جراحی ساخته خواهد شد.
گام بعدی هم ساخت و تجاری کردن آن برای عرضه به مراکز درمانی است که مذاکرات آن هم اکنون آغاز شده است.
این طرح از فروردین ۱۳۹۰ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری دانشکده مهندسی پز شکی آغاز شده است و حدود ۱۸ ماه نمونه اولیه آن تولید شود. پژوهشگران کشورمان با شرکت درطرح استفاده از فناوری امواج فراصوت پرتوان (هایفو) ، کاربردهای جدید و قابل توجه درمانی را به ویژه در درمان سرطان پروستات عرضه کرده اند.
اغلب مردم با روش تشخیصی سونوگرافی برای بررسی جنین ،کلیه‌ها ، کبد و دیگر اعضای بدن آشنا هستند ولی در دهه اخیر استفاده از امواج پرتوان فراصوت برای درمان مورد توجه مراکز پژوهشی قرار گرفته است.
با تکیه بر این فناوری تاکنون دستگاه درمانی سرطان پروستات را یکی از شرکت های غربی ساخته و کاربردی کرده است به گونه ای که می تواند با دقت بالا، قیمت ارزان و عوارض جانبی کمتر در مقایسه با پرتو درمانی، توده‌های سرطانی در پروستات را بسوزاند و نابود کند.
پیچیدگی این دستگاه در قسمت انتشار دهنده امواج است به گونه‌ای که پس از تصویر برداری از توده و مشخص شدن محدوده غده سرطانی شده، طرحی سه بعدی از آن به وسیله کامپیوتر تهیه شده است و نقاط کانونی به شکل دانه های برنج با دمای بیش از ۶۵ درجه سانتیگراد سوزانده می شود. امواج فراصوت پرتوان در مهندسی پزشکی به نام هایفو – مخفف high intensity focused ultrasound شناخته می‌شوند.

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


3 + 8 =