سپتامبر 26, 2015

زعفران ايراني داروي موثر براي درمان ام اس

zaferan

تهران- جديدترين بررسي هاي دانشمندان حاكي از آن است كه زعفران ايراني مي تواند به درمان بيماري هاي التهاب عصبي مانند ام اس كمك كند.

 

به گزارش بايو اسكولار، ‘كريس پاور’ محقق دانشگاه آلبرتاي كانادا و مجري اين طرح گفت: تركيبي در زعفران ايراني موسوم به ‘كروسين ‘ وجود دارد كه تاثير محافظتي را در سلول هاي مغزي كشت شده و ديگر مدل هاي بيماري ام اس اعمال مي كند. اين ماده از آسيب ديدگي سلول هايي ميلين ساز در مغز پيشگيري مي كند.

ميلين عايق اطراف سلول هاي عصبي است.

ام اس بيماري التهاب سلول هاي عصبي است . در اين بيماري سلول ها اين عايق محافظ را از دست مي دهند و در نهايت تحليل عصبي رخ مي دهد .

پاور خاطر نشان كرد: اگرچه كاربرد زعفران ايراني براي درمان ام اس هنوز در مرحله آزمايش باليني است اما اين يافته ها بسيار هيجان انگيز است.

جامعه تحقيقاتي جهان سالهاست كه مي دانند كروسين از سلول ها در موقعيت هاي خاص محافظت مي كند اما پاور و همكارانش در اين زمينه به تحقيقات بيشتري پرداختند.

اين گروه كشف كرد التهاب و نوع خاصي از استرس سلولي، بسيار به هم مرتبط هستند و به تحليل عصبي و التهاب منجر مي شوند. اين امر موجب مي شود سلول ها، پوشش محافظ خود را در فرايندي موسوم به ميلين زدايي از دست بدهند.

اين پژوهشگران با استفاده از كروسين، التهاب و استرس سلولي را سركوب كردند و توانستند اختلالات عصبي را در مدل هاي آزمايشگاهي و سلول هاي كشت شده مبتلا به ام اس كاهش دهند.

اين محققان مي گويند هنوز سووالات بسياري وجود دارد كه بايد در مورد چگونگي عملكرد كروسين به آنها پاسخ داده شود اما اين پژوهش قابليت بالقوه كروسين را براي درمان بيماري هاي التهاب عصبي مزمن نشان مي دهد .

نتايج اين تحقيقات در نشريه Immunology منتشر شده است.

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


1 + 5 =