جولای 29, 2014

زعفران ايراني داروي موثر براي درمان ام اس

zaferan

تهران- جدیدترین بررسی های دانشمندان حاکی از آن است که زعفران ایرانی می تواند به درمان بیماری های التهاب عصبی مانند ام اس کمک کند.

 

به گزارش بایو اسکولار، ‘کریس پاور’ محقق دانشگاه آلبرتای کانادا و مجری این طرح گفت: ترکیبی در زعفران ایرانی موسوم به ‘کروسین ‘ وجود دارد که تاثیر محافظتی را در سلول های مغزی کشت شده و دیگر مدل های بیماری ام اس اعمال می کند. این ماده از آسیب دیدگی سلول هایی میلین ساز در مغز پیشگیری می کند.

میلین عایق اطراف سلول های عصبی است.

ام اس بیماری التهاب سلول های عصبی است . در این بیماری سلول ها این عایق محافظ را از دست می دهند و در نهایت تحلیل عصبی رخ می دهد .

پاور خاطر نشان کرد: اگرچه کاربرد زعفران ایرانی برای درمان ام اس هنوز در مرحله آزمایش بالینی است اما این یافته ها بسیار هیجان انگیز است.

جامعه تحقیقاتی جهان سالهاست که می دانند کروسین از سلول ها در موقعیت های خاص محافظت می کند اما پاور و همکارانش در این زمینه به تحقیقات بیشتری پرداختند.

این گروه کشف کرد التهاب و نوع خاصی از استرس سلولی، بسیار به هم مرتبط هستند و به تحلیل عصبی و التهاب منجر می شوند. این امر موجب می شود سلول ها، پوشش محافظ خود را در فرایندی موسوم به میلین زدایی از دست بدهند.

این پژوهشگران با استفاده از کروسین، التهاب و استرس سلولی را سرکوب کردند و توانستند اختلالات عصبی را در مدل های آزمایشگاهی و سلول های کشت شده مبتلا به ام اس کاهش دهند.

این محققان می گویند هنوز سووالات بسیاری وجود دارد که باید در مورد چگونگی عملکرد کروسین به آنها پاسخ داده شود اما این پژوهش قابلیت بالقوه کروسین را برای درمان بیماری های التهاب عصبی مزمن نشان می دهد .

نتایج این تحقیقات در نشریه Immunology منتشر شده است.

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


+ 8 = 9