جولای 24, 2014

داروی بومی ضد سرطان سینه تا پایان امسال وارد بازار می شود

herceptin-saretan-bomi

تهران- مجری طرح داروی بومی ضد سرطان سینه (هرسپتین) گفت: محققان زیست فناور کشور در تلاش برای عرضه این دارو تا پایان امسال به بازارهای داخلی هستند.

 

دکتر ‘سیروس زینلی’ روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: بیماران مبتلا به سرطان سینه پس از عمل جراحی، تحت شیمی درمانی و رادیو درمانی قرار می گیرند از این رو دچار نوعی عوارض دارویی می شوند.

وی ادامه داد: از این رو نوعی دارو که از سلول های سیستم ایمنی بدن تهیه شده است با عنوان ‘هرسپتین ‘ به منظور کاهش عوارض ناشی از شیمی درمانی و رادیو درمانی برای بیماران تحت عمل جراحی تجویز می شود. این دارو یک آنتی بادی منوکلونال است. هم اکنون دانش فنی و تولید این دارو در انحصار یک شرکت آمریکایی است.

زینلی یادآور شد با توجه به نیاز کشور به این دارو، میزان واردات هرسپتین در شش ماهه اول سال گذشته، ۱۶ میلیارد تومان بوده است. زیرا هر بیمار مبتلا به سرطان سینه تحت این درمان، برای یک دوره درمان کامل باید حداقل ۵۲ میلیون تومان هزینه کند.

عضو هیات علمی انستیتوپاستور ایران گفت: در دو سال گذشته، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و‌آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تولید داروی های مورد نیاز بویژه با منشا زیست فناوری و داروهای هوشمند حمایت کرده اند که یکی از این طرح ها، تولید داروی هرسپتین بوده است.

به گفته این متخصص ژنتیک پزشکی، طرح تولید داروی هرسپتین با نام ژنریک ترازتوزوماب” (Traztuzumab) اجرا شده و قیمت این داروی بومی بسیار پایین تر از داروی آمریکایی است.

مجری طرح تولید داروی هرسپتین خاطرنشان کرد این طرح با همکاری بخش خصوصی در حال اجرا است و قرار است به زودی مدارک لازم به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور دریافت مجوز آزمایش بالینی دارو ارسال شود.

وی ابراز امیدواری کرد که این دارو با نام جدیدی تا پایان امسال به بازارهای داخلی عرضه شود.

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


+ 5 = 11