آگوست 16, 2015

خواص دارویی خرمالو

khormalo

خرمالو که در غرب، سیب شرقی نیز نامیده می‌شود، میوه‌ای است کروی‌شکل با پوست بسیار نازک که رنگ آن از زرد متمایل به نارنجی تا نارنجی پر‌رنگ متغیر است. قطر این میوه بین ۳ تا ۸ سانت می‌باشد و به جز هسته که در برخی گونه‌های آن دیده می‌شود، تمام قسمت‌های آن خوراکی است. درخت خرمالو از خانواده Ebenaceae بوده و نام علمی ‌آن Diospyros Kaki است. بر حسب طعم و بافت دو نوع واریته برای این گیاه مشخص شده است.

میوه یک گونه از این گیاه تا زمانی که به‌طور کامل نرسد و نرم نشود، قابل خوردن نیست؛ اما گونه دیگر قبل از رسیدن کامل نیز قابل خوردن است. گونه اول را پس از چیدن از درخت می‌توان در دمای اتاق نگهداری کرد تا کاملا رسیده شود؛ اما گونه دوم باید پس از رسیدن کامل چیده شود. منشا درخت خرمالو کشور چین است که بعد‌ها از آنجا به ژاپن و کره و در دهه ۱۹۷۰ به آمریکا برده شد. این درخت به سرما حساس است و در مناطق گرمسیر رشد می‌کند.خرمالو یکی از میوه‌های غنی از فیبر، بتا‌کاروتن و ویتامین A می‌باشد. بتا‌کاروتن یک رنگدانه گیاهی است که به مقدار فراوان در گیاهان نارنجی رنگ یافت می‌شود. بتا‌کاروتن پیش‌ساز ویتامین A بوده و در داخل بدن می‌تواند به ویتامین A تبدیل شود. اما مقداری از بتا‌کاروتن نیز به طور مستقل جذب می‌شود. از مهم‌ترین خواص بتا‌کاروتن می‌توان به خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن اشاره نمود. آنتی‌اکسیدان‌ها با جمع‌آوری رادیکال‌های آزاد و مواد اکسیدان از سلول‌های بدن در برابر تخریب محافظت می‌کنند؛ بنابراین بتا‌کاروتن می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و التهاب جلوگیری کند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن گردد.

چنانچه غلظت آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن کاهش یابد، احتمال اکسیداسیون چربی‌های خون زیاد می‌شود. چنانچه LDL اکسیده شود وارد جدار عروق شده و به تشکیل پلاک و گرفتگی عروق کمک می‌کند. بتا‌کاروتن رادیکال‌های آزاد و مواد اکسیدان را خنثی و از اکسیداسیون LDL جلوگیری می‌کند. بنابراین بتا‌کاروتن که مقدار آن در خرمالو قابل توجه است، می‌تواند از بروز پلاک‌های خونی و نهایتا بروز انواع بیماری‌های قلب و عروق جلوگیری نماید.

از دیگر خواص بتا‌کاروتن و ویتامینA ، پیشگیری از بروز سرطان است. یکی دیگر از مضرات رادیکال‌های آزاد اکسیژن تخریب DNA است. چنانچه DNA آسیب ببیند، احتمال تولید سلول‌های سرطانی در بدن به‌شدت افزایش می‌یابد. بتا‌کاروتن با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد می‌تواند در پیشگیری از بروز سرطان موثر باشد.ویتامین Aبرای سلامت سلول‌های مخاط ضروری است. چنانچه کمبود ویتامین A در بدن وجود داشته باشد، سلول‌های مخاطی تغییر شکل داده و به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌شود. ویتامین A همراه با یک آنتی‌اکسیدان نظیر بتا‌کاروتن می‌تواند به‌طور موثری از بروز برخی انواع سرطان خصوصا سرطان ریه، پوست، کولون، پروستات و کبد جلوگیری کند. علاوه بر آن، بتا‌کاروتن موجب افزایش تعداد و کارایی سلول‌های ایمنی بدن می‌شوند. ویتامین A نیز در تقویت سیستم ایمنی بدن خصوصا سلامت دستگاه گوارش موثر است.

یکی دیگر از ترکیبات قابل توجه در این میوه فیبر است. فیبرها سبب کاهش سرعت جذب برخی مواد مغذی، خصوصا قند‌ها شده و در عین حال میزان حساسیت به انسولین را نیز افزایش می‌دهند. همچنین دریافت فیبر از ایجاد یبوست پیشگیری می‌کند. فیبر سبب حجیم شدن مدفوع و دفع راحت‌تر و سریع‌تر آن می‌شود. همچنین موجب افزایش رشد و تکثیر باکتری‌های مفید روده شده و مانع رشد باکتری‌های مضر در آن می‌شود. در اثر تخمیر فیبر در داخل روده اسید بوتیریک تولید می‌شود که منشا انرژی برای سلول‌های روده است و به این ترتیب به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می‌نماید.

این میوه را می‌توان خشک نمود و در فصولی از سال که در دسترس نیست استفاده کرد و از فواید آن بهره برد. میزان مواد مغذی در خرمالوی تازه و خشک‌شده در جدول زیر آورده شده است.در طب سنتی از برگ درخت خرمالو نیز برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. برگ درخت خرمالو حاوی فلاونوئید‌ها است که خاصیت ضد فشار خون، ضد سرطان و ضد‌موتاژن دارد. در عین حال برگ این درخت حاوی ماده‌ای به نام astragalin است که خاصیت آنتی‌هیستامین داشته و واکنش‌های آلرژیک را کاهش می‌دهد. این ماده همچنین علائم درماتیت و التهاب را در پوست کاهش می‌دهد. در طب سنتی از برگ این درخت به‌صورت چای برای درمان این نوع بیماری‌ها استفاده می‌شود.

بنابر این از میوه خرمالو و یا حتی برگ آن می‌توان به منظور پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها استفاده نمود.

جدول ارزش تغذیهای ۱۰۰ گرم خرمالوی تازه و خشک‌شده

مواد مغذی

 

خرمالوی تازه

 

خرمالو خشک شده

 

انرژی

 

۷۰ کیلو کالری

 

۲۷۴ کیلو کالری

 

پروتئین

 

۵۸/۰ گرم

 

۳۸/۱ گرم

 

چربی

 

۱۹/۰ گرم

 

۵۹/۰ گرم

 

کل کربوهیدرات

 

۶/۱۸ گرم

 

۴/۷۳ گرم

 

فیبر

 

۶/۳ گرم

 

۵/۱۴ گرم

 

ویتامین A

 

1627 واحد بین‌المللی

 

۷۶۷ واحد بین‌المللی

 

بتا‌کاروتن

 

۲۵۳ میکروگرم

 

۳۷۴ میکروگرم
Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


+ 5 = 13