جولای 30, 2014

تزریق آمپولهای ضد ورم پس از جراحی بینی روند التهاب را كاهش می دهد

jarahi-damagh-bini

تهران – متخصص گوش حلق و بینی و جراحی سرو گردن گفت :تزریق آمپولهای ضد ورم پس از جراحی بینی در مواردی که ورم بینی ماهها به طول انجامیده است می تواند سودمند باشد و روند التهاب بینی را کاهش دهد .

 

دکتر محمدحسن عامری در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: طبیعی است که به دنبال وارد آمدن ضربه ای به قسمتی از بدن ناحیۀ ضربه دیده تا چند روزی متورم شود ، در حقیقت این تورم یک واکنش التهابی برای ترمیم ناحیۀ آسیب دیده است.

وی اظهار داشت : تورم بینی پس از جراحی بینی چند ماه به درازا می انجامد که قسمتی از تورم بعد از عمل ناشی از پروسۀ التهابی است و در این مورد نیز مثل سایر قسمتهای بدن این تورم در عرض ۲ تا ۳ هفته برطرف می شود .

عامری ادامه داد:اما بخش دیگری از ورم بینی ‘ورم کاذب’ است که برای برطرف شدن آن مدت زمان زیادتری می طلبد و علت این تورم کاذب، اضافه بودن نسج نرم بینی نسبت به بافت سخت اسکلت بینی یعنی غضروف و استخوان است.

وی اضافه کرد : هر چقدر که بینی قبل از عمل بزرگتر باشد مقداری که باید از استخوان و غضروف بینی برداشته شود بیشتر است و در نتیجه ورم کاذب بعد ازعمل بیشتر خواهد بود. همچنین هر چقدر پوست ضخیمتر باشد قابلیت ارتجاعی آن کمتراست و بعد از عمل مدت زیادتری طول می کشد تا تورم بینی برطرف شود.

عامری خاطر نشان کرد : در مواردی جراحان بینی از آمپولهای کورتیکواستروئیدی برای کمک به کمتر شدن تورم بینی استفاده می کنند. کورتیکواستروئید ها که نزد مردم به کورتون معروف شده اند یک گروه دارویی با کاربردهای مختلف و فراوان است.

وی افزود : دستۀ دیگری از کورتیکواستروئیدها که به آنها کورتیکواستروئیدهای ضد التهابی گفته می شود اثری متفاوت با کورتونهای آنابولیزان دارند. این دستۀ اخیر باعث می شوند روند التهابی کم شود. آمپولهای ضد ورم که بعد از عمل بینی گاهی مورد استفاده قرار می گیرند از این جمله هستند.

عامری گفت : اعتقاد جراحان مختلف برای تزریق کورتون به بینی نیز مثل بسیاری دیگر از اقدامات بعد از عمل نظرات یکسان نیست. تعدادی از جراحان به طور روتین برای همۀ کسانی که عمل کرده اند از آمپول استفاده می کنند و تعدادی دیگر هیچگاه از این دارو استفاده نمی کنند .

به گفته وی استفاده از این آمپول ها در مواردی که تورم بینی زیاد باشد و پس از گذشتن زمان تورم بر طرف نشود می توان از تزریق آمپول کمک گرفت .

عامری گفت : از عوارض نادر تزریق کورتیکواستروئید به بینی می توان از نازک شدن پوست ناحیۀ تزریق نام برد که این امر ممکن است باعث براق شدن پوست بینی شود.

Print Friendly
happy wheels game

Article Tags

Related Posts

POST A COMMENT.


9 + = 10